Due Diligence під час злиття і поглинання (M&A)
Юридичний Due Diligence
Юридична перевірка значною мірою впливає на те, як буде просуватися угода і як відбудеться інвестування. Фахівці ТОВ "ЄЙФОС ХАБ" за завданням клієнта з'ясовують, чи є в об'єкта угоди обмежувальні та/або порушені контракти, минулі або майбутні судові розгляди.
  • Перевірка правового статусу компанії, статутних документів і реєстраційних даних.
  • Аналіз договорів, ліцензій, дозволів і судових спорів.
  • Оцінка дотримання законодавства та регуляторних вимог.

Операційний Due Diligence
Вкрай важливо оцінити репутацію цільової компанії перед будь-яким злиттям або поглинанням. Операційний Due Diligence допомагає виявити слабкі та сильні сторони в структурі та бізнес-процесах компанії. Він допомагає визначити, наскільки застаріло обладнання на виробництві, чи потрібно змінювати технології та, чи є потреба в оптимізації процесів.
  • Вивчення бізнес-процесів, виробничих потужностей і технологій.
  • Оцінка ефективності управління, якості продукції та послуг.
  • Аналіз ланцюжків постачання і логістики.
Терміни Due Diligence
Процес комплексної перевірки може тривати від 30 до 60 днів, хоча в складнішому бізнесі він може зайняти до 90 днів. Терміни залежать від обсягу компанії та виду необхідного Due Diligence.

Наприклад, якщо йдеться про велику корпорацію з безліччю дочірніх компаній і складною структурою активів, то процес може зайняти більше часу.

Терміни також залежать від типу Due Diligence. Фінансовий Due Diligence може бути завершено швидше, якщо фінансову звітність є добре організованою та актуальною, тоді як юридичний Due Diligence потребує більше часу для аналізу контрактів і судових справ. Суттєво впливає на строки перевірки Due Diligence і те, як чітко та злагоджено працюють команди продавця та покупця, чи легко вони отримують доступ до необхідної документації.
Due diligence вже давно став невіддільною частиною будь-якої корпоративної угоди злиття і поглинання M&A (Mergers and Acquisitions). Це всебічний та детальний процес перевірки та аналізу бізнесу або активів, який дає повне уявлення про стан справ, потенціал і реальну вартість.

Причина 60% невдалих угод — недостатня або неякісна перевірка, яка не виявила критичних проблем. Завдання Due Diligence — звести до мінімуму можливі ризики для інвестора/власника. Проводити перевірку, звісно, ефективніше це робити до вкладення коштів. Але якщо цього не було зроблено, доречно це зробити навіть із запізненням.

Комплексна перевірка та Due Diligence. У чому різниця?
Термін «due diligence» почали використовувати в юридичних документах із середини XV століття для позначення справ, які необхідно було розслідувати з «належною ретельністю» або «належною ретельністю».

Поняття «комплексна перевірка» частіше використовують як міжнародний загальний термін, що описує всебічний аналіз і перевірку компанії або її діяльності. Тоді як Due Diligence позначає процес перевірки в рамках угод M&A та інвестицій і містить структурований підхід до перевірки, який спрямований на мінімізацію ризиків.

Фінансовий Due Diligence
Зробивши угоду покупець чи інвестор відповідає за будь-які податкові проблеми, які він успадкував. Завищені, чисті операційні збитки, занижені податкові зобов'язання, помилки під час нарахування або несплата податків є найпоширенішими ризиками M&A.

Фінансовий Due Diligence спрямований на перевірку фінансової діяльності компанії перед укладенням угоди. Він включає перевірку фінансової звітності, аналіз доходів, витрат, прибутку і грошових потоків, а також оцінку боргових зобов'язань і активів. Особливу увагу приділяють вивченню оборотного капіталу і витрат. Перевіряють якість чистих активів, чистий борг. Складають фінансові прогнози очікуваного прибутку та продуктивності. Саме на цьому етапі Due Diligence дуже часто вдається виявити невраховані зобов'язання та потенційні фінансові ризики.

Компанія ТОВ "ЄЙФОС ХАБ" здійснює перевірку та оцінку:
  • Фінансової звітності, податкових декларацій та інших фінансових документів.
  • Доходів, витрат, прибутку, грошових потоків і заборгованості.
  • Аналіз фінансових прогнозів і моделей.
Soft Due Diligence та Hard Due Diligence
Під час злиття і поглинання важливо розуміти не тільки фінансовий стан компанії, а й те, як вона працює зсередини. Для цього використовуються два типи перевірки: Soft Due Diligence та Hard Due Diligence.

Soft Due Diligence фокусується на людях та на корпоративній культурі. Цей підхід допомагає зрозуміти, як співробітники компаній взаємодіятимуть після злиття. Під час перевірки аналізують кадровий склад, корпоративну культуру, систему мотивації та відгуки клієнтів. Також вивчають соцмережі, щоб виявити неформальні зв'язки з ключовими клієнтами й партнерами, Проводять анонімні опитування співробітників, які звільнилися. Це дає можливість оцінити різні варіанти інтеграції та виявити ризики втрати ключових клієнтів у разі зміни власника.

Hard Due Diligence, навпаки, спрямований на оцінку бізнес-показників. Під час перевірки аналізують ключові показники ефективності (KPI), стратегію компанії, інтелектуальну власність, фінансову документацію, доходи та витрати, маркетингові плани, капітальні вкладення і майновий стан. Також перевіряють правові аспекти володіння власністю, використання нематеріальних активів і виконання ключових договорів. Основна мета – виявити фіктивні угоди та визначити можливості для податкової оптимізації.
Залишити заявку на консультацію