Фінансове моделювання для стартапів: від ідеї до сталого бізнесу
Крок 1. Визначте основні параметри
Почніть із базових речей: скільки грошей вам потрібно для запуску стартапу, які будуть основні джерела доходу і які витрати на вас чекають. Наприклад, якщо ви запускаєте онлайн-магазин, ваші доходи залежатимуть від кількості проданих товарів, а витрати — від вартості оренди складу, закупівельних цін на товари і витрат на рекламу.

Крок 2. Прогнозуйте доходи
Подумайте про те, як зростатиме ваш бізнес. Скільки клієнтів ви плануєте залучити в перший місяць? Через півроку? Які будуть середні ціни на ваші товари чи послуги? Ваші прогнози мають бути реалістичними, але й амбітними — так, щоб показати потенціал зростання.

Основні параметри моделювання: кількість клієнтів, середній чек, повторні покупки. Важливо враховувати, що в реальні доходи можуть відрізнятися від прогнозованих, тому краще закласти кілька сценаріїв.
Крок 3. Оцініть витрати
Поділіть усі ймовірні витрати на категорії: оренда, зарплати, маркетинг, обладнання та інші. Подумайте, як ці витрати будуть змінюватися з ростом бізнесу. Наприклад, можливо, вам потрібно буде найняти більше співробітників або орендувати більший офіс.

Для попередньої оцінки витрат, у фінансовій моделі потрібно врахувати:
  • витрати на старт бізнесу (закупівля обладнання, програмного забезпечення, оренда приміщення);
  • капітальні витрати (довгострокові інвестиції, наприклад, в обладнання або розробку продукту).
  • операційні витрати (постійні витрати, пов'язані зі щоденною діяльністю бізнесу. Це можуть бути витрати на оренду офісу, комунальні послуги, зарплати, витрати на просування, маркетинг і рекламу).
  • витрати на першу закупівлю або залучення профільних фахівців;
  • змінні витрати;
  • витрати, які можуть випливати з обсягів закупівлі та обороту товарів (кредити, відсотки банку, комісія банку)
Бізнес починається з ідеї. Але жодна, навіть найгеніальніша ідея не зробить бізнес реальним. Ключ до успіху лежить у продуманих діях, грамотному фінансовому плануванні, ресурсах і вмінні долати складнощі.

Як розвивати свою справу і з якими витратами вам доведеться зіткнутися? Чи потрібні вам партнери? На які доходи можна очікувати в перший же рік? Чи потрібно буде залучати сторонні джерела фінансування для розвитку та шукати інвесторів? Та найголовніше. Коли проєкт зможе повністю себе окупити? Знайти відповіді на ці питання допомагає фінансове моделювання. ТОВ "ЄЙФОС ХАБ" використовує цей унікальний інструмент прогнозування для аналізу грошових потоків і управління ризиками. У цій статті ми розповімо про те, як фінансове моделювання може допомогти вашому стартапу.

Що таке фінансове моделювання?
Фінансове моделювання перетворює невизначеність на осмислену стратегію. Простіше кажучи, воно дає змогу візуалізувати бізнес-ідею та її подальший розвиток, спираючись на реальні дані та продумані припущення. Модель дає змогу обіграти й уявити найімовірніші варіанти розвитку бізнесу на кілька місяців або навіть років уперед. З урахуванням усіх можливих доходів, витрат, інвестицій та ризиків.

Головні елементи фінансового моделювання
Фінансова модель будується на кількох ключових елементах:
  • Прогнозування росту. Щоб визначити, з якою швидкістю буде розвиватися бізнес, заздалегідь будують прогнозну модель зростання. У ній використовують дані про динаміку ринку та конкурентів, аналізують вплив зовнішніх і внутрішніх факторів.
  • Управління витратами. Фінансова модель показує, які саме витрати потрібно врахувати на різних етапах розвитку бізнесу. Моделювання допомагає контролювати та мінімізувати витрати.
  • Залучення інвестицій. Щоб залучити фінансування, потрібно переконливо показати інвесторам, як їхні гроші працюватимуть на розвиток бізнесу.
  • Управління ризиками. Невизначеність і непередбачуваність найчастіше супроводжують стартапи не лише спочатку шляху. За допомогою моделі можна оцінити різні сценарії розвитку подій і підготуватися до можливих проблем.

Фінансова модель за 8 кроків
План побудови фінансової моделі складається з восьми кроків. Кожен крок — це доволі кропітка робота, збір інформації, аналіз і моніторинг. Доведеться витратити багато часу, але результат буде вартий ваших зусиль.
Крок 4. Розробка сценаріїв
Створіть кілька сценаріїв розвитку вашого бізнесу. Наприклад, оптимістичний сценарій, коли все відбувається краще, ніж очікувалося, і песимістичний — на випадок, якщо ринок не відреагує так, як ви планували. Це допоможе підготуватися до різних варіантів розвитку подій.

Крок 5. Побудова моделі
Використовуйте електронні таблиці (наприклад, Excel або Google Sheets) для створення фінансової моделі. Включіть у модель усі основні елементи: прогнози по доходах, витратах, капітальних витратах і грошових потоках.

Крок 6. Аналіз і коригування
Проаналізуйте отримані дані та скоригуйте модель за потребою. Наприклад, якщо ваші витрати виявляються вищими, ніж очікувалося, подумайте, як можна їх скоротити або де знайти додаткові джерела доходу.

Крок 7. Розрахуйте прибуток
Різниця між вашими доходами і витратами — це ваш прибуток. Важливо розуміти, що на початковому етапі стартапи часто працюють у збиток. Але ваше завдання — показати, коли і як ви плануєте вийти на прибуток.

Крок 8. Врахуйте інвестиції
Якщо ви плануєте залучати інвестиції, врахуйте це у фінансовій моделі. Розгляньте кілька варіантів додаткового фінансування: на початку діяльності, через пів року, рік і тощо. Інвесторам важливо розуміти, коли ваш стартап вийде на самоокупність і почне давати прибуток.

На жаль, сьогодні немає інструментів, які могли б гарантувати стовідсотковий успіх або передбачити невдачу тієї чи іншої бізнес-ідеї. Незважаючи на всі досягнення в галузі фінансового моделювання та аналізу даних, майбутнє будь-якого бізнесу залишається значною мірою непередбачуваним.

Консультанти ТОВ "ЄЙФОС ХАБ" аналізують фінансові драйвери бізнесу клієнтів, розробляють реалістичні фінансові моделі та сценарії розвитку. Ми готуємо команди стартапів до переговорів із потенційними інвесторами. Вклавши час і зусилля в деталізоване моделювання, компанія ТОВ "ЄЙФОС ХАБ" перетворює мрії на реальність, а ризики — на можливості для зростання.
Залишити заявку на консультацію